Gündemden Haberler

AYM, Can Atalay’ın başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında yapılan ikinci ihlal başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti.

14 Mayıs seçimlerinde TİP Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen Gezi Davası’nda aldığı ceza gerekçe gösterilerek tahliye edilmeyen Can Atalay’ın ilk bireysel başvurusunu görüşen AYM, “hak ihlali” kararı vererek Atalay’ın tahliye edilmesi gerektiğine hükmetmişti.

AYM kararının gönderildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “hak ihlali” kararını uygulamayarak dosyada karar verme yetkisinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nde olduğunu belirtmiş ve dosyayı geçtiğimiz günlerde Daire’ye göndermişti.

YARGITAY, AYM KARARINI TANIMAMIŞTI

AYM’nin “Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını” iddia eden Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Yüksek Mahkeme’nin kararını tanımayarak, Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Hukukçular, Türkiye Barolar Birliği ve siyasi partiler tarafından “yargı darbesi” olarak nitelendirilen olayın ardından, Can Atalay için AYM’ye ikinci kez bireysel başvuru yapılmış, başvuruda, dokunulmazlık hakkının AYM kararı uygulanmayarak ikinci kez ihlal edildiğine vurgu yapılarak Atalay’ın tahliyesi talep edilmişti.

BAŞVURU GENEL KURUL’A SEVK EDİLDİ

AYM, Atalay hakkında verilen ihlal kararının uygulanmaması gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruyu görüştü. 

Başvurunun Genel Kurul’a sevkine ilişkin verilen kararda, “Birinci bölümde görüşülen Can Atalay başvurusu oy birliği ile Genel Kurula sevk edilmiştir” denildi. 

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu