Gündemden Haberler

Can Atalay için AYM’ye ikinci başvuru

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen “hak ihlali” kararına rağmen 200 günü aşkın süredir cezaevinde tutulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında AYM’ye ikinci kez başvuru yapıldı.

14 Mayıs seçimlerinde TİP Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen Gezi Davası’ndan aldığı hapis cezası gerekçesiyle cezaevinde tutulan Can Atalay hakkında AYM tarafından hak ihlali kararı verilmişti.

Yüksek Mahkeme kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ilettikten sonra, yerel mahkeme kararı bozmak yerine dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne iletmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 Kasım günü “AYM’nin kararına uymama” ve Can Atalay’ın serbest bırakılması yönünde oy kullanan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması yönünde bir karar almıştı.

AYM’YE İKİNCİ BAŞVURU

Hukukçular, Türkiye Barolar Birliği ve siyasi partiler tarafından “yargı darbesi” olarak nitelendirilen kararın ardından, Can Atalay için AYM’ye ikinci kez bireysel başvuru yapıldı.

Başvuruda, dokunulmazlık hakkının AYM kararı uygulanmayarak ikinci kez ihlal edildiğine vurgu yapılarak Atalay’ın tahliyesi talep edildi.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu