Gündemden Haberler

CHP’den Tanrıkulu’na ilk destek: ‘Hakaret etmeden eleştirilerde bulundu’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hakkında yaptığı açıklamalar gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na destek verdi. Taşkın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatının, Erdoğan’ı savunurken kullandığı, “İfade özgürlüğü bazılarına şok edici gelen söylemleri de kapsar” savunmasını hatırlattı.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, katıldığı TV100 canlı yayınında “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yaptığı her şey eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi 12 Eylül’de faşist darbeyi yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan? Onlarca faili meçhul cinayet, benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi?” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Söz konusu ifadeleri nedeniyle Tanrıkulu hakkında, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

PARTİ İÇİNDEN İLK DESTEK YÜKSEL TAŞKIN’DAN

Tanrıkulu hakkında soruşturma başlatılmasının ardından, CHP Sözcüsü Faik Öztrak yaptığı açıklamada, “Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, milletimizin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri’ni töhmet altında bırakan ifadeleri kabul edilemez. Bu konu yetkili organlarımızda görüşülecektir” demiş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da “TSK gözbebeğimizdir” ifadesini kullanmıştı.

Sezgin Tanrıkulu’na CHP içerisinden ilk destek İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın’dan geldi. Taşkın, X (Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sezgin Tanrıkulu kimseye hakaret etmeden eleştirilerde bulundu. Onu hedef alan samimiyetsiz linç kültürü ise iktidar trollerinin eseridir. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının Erdoğan’ı bir davada savunurken dediği gibi, ‘İfade özgürlüğü bazılarına şok edici gelen söylemleri de kapsar.”

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu