Gündemden Haberler

Cumartesi Anneleri, Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları eylemde 30 sene önce güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği hak ihlali kararı Beyoğlu Kaymakamlığı’na tebliğ edilmesine rağmen, Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na çıkmaları 5 yıldır polis tarafından engelleniyordu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, HEDEP Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan’ın Cumartesi Anneleri’ne ilişkin sorusuna “Cumartesi Anneleri’nin yaşadığı mağduriyettir. En kısa zamanda çözüm üreteceğiz. Bu hafta gördünüz, gözaltı yapmadık” sözleriyle yanıt vermişti.

Cumartesi Anneleri’ne 5 yılın ardından son iki hafta olduğu gibi bu hafta da polis müdahalesi olmadan Galatasaray Meydanı’na çıktı.

Burada yapılan basın açıklamasında, 6 Aralık 1993 tarihinde amcasının Siverek’teki evine 30 araçlık bir konvoyla gelen asker, polis ve Bucak aşiretine mensup korucular tarafından gözlaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbeti soruldu.

‘AİLESİ DÖRT KUŞAKTIR HÜSEYİN TAŞKAYA’YI ARIYOR’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Akrabalarının ve tüm mahallenin tanıklığında gözaltına alınmış olmasına rağmen, savcılık konuya ilişkin suç duyurusunu ailenin soyut iddiası olarak değerlendirdi ve dosyada takipsizlik kararı verdi. Hüseyin Taşkaya’nın akıbeti karanlıkta bırakıldı, failleri cezasızlıkla korundu. Ailesi dört kuşaktır Hüseyin Taşkaya’yı aramayı sürdürüyor. 975. haftamızda adli ve siyasi makamlara sesleniyoruz: Gözaltında kaybetme suçunun devam eden ihlal niteliği taşıdığını dikkate alın. Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini açığa çıkartacak ve faillerin yargılanmalarını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Kaç yıl geçerse geçsin; Hüseyin Taşkaya için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu