Gündemden Haberler

Deprem bölgesinde 3,6 milyondan fazla aboneye fatura düzenlendi

Bakan Alparslan Bayraktar’ın Meral Danış Beştaş’ın önergesine verdiği yanıta göre haziran ayında deprem bölgesinde  3 milyon 690 bin 218 mesken abonesine fatura düzenlendi.

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a Maraş merkezli depremlerin ardından depremden etkilenen toplam kaç kişiye elektrik faturası gönderildiğine ilişkin soru önergesi yanıtlandı.

Beştaş, soru önergesinde, depremlerin ardından ağır ve orta hasarlı ev ve iş yerlerinin elektrik ve borçlarının silindiğini, silinen fatura borçlarına yönelik dava ve icra takiplerinin kaldırıldığını hatırlatmıştı.

FATURALARA İLİŞKİN SORULAR

Borçlar silinmesine ve icra takipleri kaldırılmasına rağmen pek çok depremzedeye binlerce liralık elektrik faturası gönderildiğini belirten Beştaş’ın, Bayraktar’a yönelttiği bazı sorular şöyleydi:

Halihazırda deprem bölgesi ilan edilen illerde toplam kaç kişiye elektrik faturası gönderilmiştir?

Deprem bölgesinde kalan yurttaşlara gönderilen elektrik faturalarının toplam tutarı nedir?

Deprem bölgesindeki yurttaşların elektrik borçlarının silindiğine dair karara rağmen neden fatura gönderilmiştir? Borçlar silindiyse elektrik şirketleri neden silinen borçları tahsil gayretine düşmüştür?

Halihazırda çadırda yaşayan bir yurttaşın hasarlı evine binlerce liralık fatura gelmesi hayatın olağan akışına uygun mudur? Faturaların kaynağı araştırılacak mıdır?

BAKAN BAYRAKTAR’DAN YANIT

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Beştaş’ın önergesine verdiği yanıtta, afet bölgesi kabul edilen yerlerde konutu, iş yeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik abonelerinin ödenmemiş tüketim bedellerinin silindiğini ifade etti. Elektrik kullanabilir durumda olan tüketicilere dair tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendiği belirten Bayraktar, “Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedellerinin, 2023 yılı haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın 6 eşit taksitle tahsil edilmesine karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre Bayraktar, çadır ve konteyner kentlerdeki elektrik kullanımına ilişkin soruya kamu kurum ve kuruluşlarını işaret ederek yanıt verdi ve “Çadır ve konteyner kentlerde, kamu kurum ve kuruluşlarının elektrik aboneliklerinin karşılıklı olarak imzalanan sözleşme/anlaşma kapsamında tesis edilmiş olduğu durumlarda ise faturalandırma işlemleri yine tüketimin gerçekleştiği dönemde geçerli ulusal tarife birim fiyatlarına bağlı kalınarak mesken abone grubunda düzenlenip abonelik sahibi kurum ve kuruluşlara fatura edilmektedir” dedi. ifadelerini kullandı.

Önergede verilen bu bilgilerin ardından haziran ayı için deprem bölgesinde yer alan illerde mesken abone grubunda üretilen fatura sayısının toplamda 3 milyon 690 bin 218 olduğu belirtildi. Elektrik faturalarının toplam tutarına ilişkin soru ise yanıtsız kaldı.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu