Gündemden Haberler

Hazine arazileri imara açılacak

Konut fiyatlarındaki artışa ilişkin konuşan Bakan Mehmet Özhaseki, Hazine arazilerinin imara açılacağını belirtti. Arzı artırmanın çözüm getireceğini savunan Özhaseki, “Çalışmaya başladık bile. Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu Hazine arazileri de yer alacak” ifadelerini kullandı.

AKP’nin ekonomi politikaları ile konut kira ve satış fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar sonrası yurttaşlar barına sorunu yaşarken; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hazine arazilerinin imara açılacağını açıkladı. Özhaseki, açıklamayı, iktidara yakın Sabah gazetesine yaptı. 

Haber, “Konut fiyatlarını düşürecek dev hamle” başlığıyla duyurulurken, Bakan Mehmet Özhaseki, konut sorununun pandemiyle başladığını söyledi. “Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte emtia fiyatları dünyada çok ciddi artış gösterdi” diyen Özhaseki, “Ancak özellikle depremden sonra ortaya çıkan manzarada arz-talep dengesi iyice şaşırdı. Deprem bölgesinde evini kaybeden bir milyon 900 bin vatandaşımız oldu. Devletimiz 325 bin aileye kira yardımı yapıyor. Hatay’dan Maraş’tan Malatya’dan vatandaşlarımız başka şehirlere giderek ev kiraladı. İstanbul’a gelenler oldu. Bu şekilde 100 bin ev kiralanması fiyatları bir anda zıplatır İstanbul’da” ifadelerini kullandı.

‘NE KADAR ÇOK ARZDA BULUNURSANIZ O KADAR ÇOK FİYATI AŞAĞI ÇEKERSİNİZ’

Fiyatları dengelemenin ve indirmenin yolunun art-talep dengesini sağlamaktan geçtiğini söyleyen Özhaseki, “Ne kadar çok arzda bulunursanız o kadar çok fiyatı aşağıya çekersiniz. Bu sorunun çözümü için bir tarafta deprem konutlarının yapımına devam ediyoruz. Arkasından epeyce bir arazi parselasyonu yaparak ve altyapısını hazırlayarak bunu arz etmemiz lazım” dedi.

‘MECLİS AÇILINDA İLK İŞ YENİ BİR YASA ÇIKARACAĞIZ’

Özhaseki, devamında, “Şu anda birçok yerde artık müteahhitlik firmaları yüzde 50 ile çalışıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bu inşaat maliyetlerini çok artırıyor, konut fiyatları yükseliyor. Bunun tersine dönmesi için o zaman bizim elimizdeki imkânları kullanmamız gerekiyor. Şu anda Milli Emlak arazilerinin hepsi bizim bakanlığımızda. Çalışmaya başladık bile. Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu Hazine arazileri de yer alacak. Vatandaşın konut sorunu çözülecek” diye konuştu.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu