Gündemden Haberler

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu’dan ‘iş birliği’ açıklaması: ‘Kararımız net’

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, yerel seçimlere ilişkin partisi ile CHP arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için bir iş birliğinin gündemde olmadığını söyleyerek “Genel İdare Kurulumuzun kararı net. Biz tek başımıza seçimlere katılacağız” ifadelerini kullandı.

Kürşad Zorlu, İYİ Parti Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında partisi ile CHP arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığına yönelik bir iş birliği olmayacağını söyleyen Zorlu, asgari ücret önerilerinin ise 17 bin lira olduğunu açıkladı.

‘PARTİMİZİN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ OCAKTA 17 BİN, TEMMUZDA 20 BİN 500’

Zorlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Asgari ücret pazarlığı başladı. Pazarlık denebilirse. Asıl önemlisi, ülkemizin bir asgari ücretli ülkesi haline gelmiş olması. Mevcut ücretin biraz üzeri ve altını dikkate alırsak; Türkiye’de bugün çalışanların yüzde 60’ı bu kapsamda ücretlendiriliyor. Türkiye neredeyse, tek tip ücretin gayrı resmi olarak kurallaştırıldığı bir ülke haline getirildi. Yılda tek seferde düzenleme yapılması inadı kabul edilebilir değil. Çalışma Bakanı Sayın Işıkhan, ‘mevzuat gereği bir kez zam yapılabilir. Deprem sebebiyle Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ikinci kez yapıldı’ açıklamasını yaptı. Kemer sıkma planının zaten zor geçinen insanlar üzerinden uygulamaya konulmasını kabul etmiyoruz.

Türk milletinin ‘bir kuru ekmek, derme çatı bir neyinize yetmiyor’ anlayışı ile yoksullukla mücadelede kaderine terk edildiğini üzülerek görüyoruz… Büyükşehirlerde, hanede iki çalışması halinde bile barınma ve ulaşım dışında hiçbir ihtiyacın karşılanmasına imkan vermeyen bir ekonomik modelleme şu dönemde anlaşılabilir değil. Bu duruma sebep olan siyasi iktidar, kendi yarattıkları açmazlarla uğraşmak durumunda kalıyor. Asgari ücret konusunda partimizin önerisi, yılda iki kez düzenleme yapılmak kaydıyla; ocak ayında 17 bin lira ve temmuz ayında 20 bin 500 liraya yükseltilecek şekilde belirlenmesidir.”

‘GENEL İDARE KURULUMUZUN KARARI NET, TEK BAŞIMIZA SEÇİMLERE KATILACAĞIZ’

Zorlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için bir iş birliğinin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Zorlu, “Genel İdare Kurulumuzun kararı net. Biz tek başımıza seçimlere katılacağız. Tartışmaya açık bir konu değil. En üstten, en alta kadar bütün birimlerimizi ve mensuplarımızı bağlayan bir karar. Önümüzdeki günlerde, seçimler yaklaştıkça; İYİ Parti’nin böyle bir alternatif güzergahı açmış olmasının ne kadar kıymetli olduğunu bizzat vatandaşlarımız müşahede edecekler” dedi.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu