Gündemden Haberler

Limak’a haziran ayında 617 milyon TL’lik teşvik

Haziran ayında bakanlık tarafından teşvik belgesi düzenlenen şirketlerin listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Bin 248 şirkete 69,8 milyar TL’lik teşvik verilirken, Limak Holding’in de 2 fabrikası için 617 milyon TL’lik teşvik belgesi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Haziran 2023 dönemi için yatırım teşvik belgesi düzenlediği şirketlerin listesi dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Patronlara yönelik birçok ayrıcalık içeren teşvik kapsamında bin 249 şirkete, toplam 69 milyar 821 milyon 111 bin 863 TL tutarında yatırım teşviği verildi.

Listede, kamuoyunda “beşli çete” olarak bilinen Limak Holding de yer aldı. Limak Çimento’nun Kilis ve Kırklareli’nde bulunan fabrikalarına milyonlarca liralık yatırım desteği verildi. Söz konusu teşvikler arasında faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve vergi indirimi gibi birçok madde yer aldı.

LİMAK’IN 2 FABRİKASI LİSTEDE

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre Limak Çimento’nun Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesineki çimento üretim fabrikasının aldığı yatırım desteği tutarı 60 milyon 299 bin 75 TL oldu. Şirketin, Kilis’in Polateli ilçesinde bulunan fabrikası ise imalat teşviği kapsamında 379 milyon 641 bin 467 TL, metal olmayan atık ve hurdaların yeniden değerlendirilmesi kapsamında ise 178 milyon 82 bin 316 TL teşvik ödemesi aldı.

Son olarak Akbelen’deki çevre katliamıyla gündeme gelen şirketin, haziran ayında aldığı toplam teşvik miktarı 617 milyon 999 bin 833 TL oldu.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu