Gündemden Haberler

‘Siz kâr edin diye biz karanlıkta yaşıyoruz!’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl Örgütü, iktidarın yaz saati uygulamasını protesto etmek için saat 06.30’da Emek’ten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürüdü. Bakanlık önünde yapılan basın açıklamasında, “Kış ayları bizler için karanlık ve soğuk geçecekse enerji bakanlığı ve hizmet ettiği patronlar için de gürültülü geçecek” denildi.

TİP, kalıcı yaz saati uygulamasını protesto etmek üzere bu sabah 06.30’da Ankara’da eylem düzenledi.

Emek’ten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yürüyen TİP üyeleri, “Kalıcı yaz saati uygulamasına son verilsin” pankartı ile birlikte “Siz kâr edin diye biz karanlıkta yaşıyoruz”, “Saray’ın kararttığı sabahları aydınlatacağız” ve “AKP’nin saati doldu: Tünelin sonunda ışık görünüyor” yazılı dövizler taşıdı.

‘KIŞ AYLARINDA MESAİ VE DERS BAŞLANGIÇLARINDA KARANLIĞA MAHKÛM EDİLDİK’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“2016 senesinde, Saray damadı olmaktan başka hiçbir vasfı olmayan Enerji Bakanı’nın keyfi kararıyla ülke genelinde kalıcı yaz saati uygulamasına geçildi. Gerekçesinde aklımızla alay edercesine güneş ışığından daha fazla faydalanmak için denen bu karar ile kış aylarında mesai ve ders başlangıçlarında karanlığa mahkûm edildik.

Emekçiler el yakan faturalarla boğuşurken enerji tekelleri daha fazla kar etsin diye verilen bu karar, mağdur yurttaşların tüm itiraz ve isyanına kulak tıkanarak bugüne kadar uygulandı.

Bu kararı verenlerin, canından, sağlığından, sevdiklerinden başka derdi olmayanların sesini duymadığına utançla şahit oluyor, bugün bu kararın müsebbiplerinin kapısına bu sesi haykırmak için dayanıyoruz.

‘AYIN SONUNU GETİRMEK İÇİN SOĞUKTA YOLLARA DÖKÜLMENİN ZORLUĞUNU BU KARARI VERENLER ANLAMAZ’

Öğrenmek, üretmek için değil hayatta kalmak için yollara düşen gençler, emekçiler, kardeşler… Patronların aç gözü doysa gün ışığını görerek başladığımız günleri gün kararmadan bitirebiliriz biliyoruz.

Ayın sonunu getirmek için soğukta, karanlıkta yollara dökülmenin zorluğunu bu kararı verenler anlamaz, biliyoruz. Biliyoruz ki bu ülkeyi yönetenler, diğer her kararları gibi bu kararları da bu ülkenin insanları için değil borçlu oldukları sermayedarlar için verecekler yine. Ancak annelerin babaların karanlıkta çocuğunu uğurlarken kaçan huzurunun, bir sokak lambasıyla dahi aydınlatılmamış sokaklardan iş başına yürüyen kadınların huzurunun, güne böyle başlayıp da gün bitince de gün ışığı görmeyeceğini bilerek dakika sayanların huzurunun hesabını hep birlikte soracağız.

‘ÖZLEM DUYDUĞUMUZ AYDINLIK ÜLKEYE OMUZ OMUZA VEREREK VARACAĞIZ’

Kış ayları bizler için karanlık ve soğuk geçecekse enerji bakanlığı ve hizmet ettiği patronlar için de gürültülü geçecek. Özlem duyduğumuz aydınlık ülkeye birbirimize yaklaşarak, omuz omuza vererek varacağız.

Sesimizin işe giderken, okuldan dönerken eriştiği kardeşler, bu ülkenin sabahlarından umudu kesmeyin, sarayın kararttığı sabahları fenerlerimizle, meşalelerimizle, mücadelemizle aydınlatacağız.”

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu