Gündemden Haberler

TBMM Genel Kurulu toplandı: Bakanlardan bilgilendirme

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Pençe – Kilit Operasyonu’nda 9 askerin yaşamını yitirmesine ilişkin milletvekillerine bilgilendirme yaptı.

TBMM, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, geçtiğimiz günlerde Irak’ın kuzeyindeki Pençe – Kilit Operasyonu’nda yaşamını yitiren 9 asker hakkında milletvekillerine bilgilendirmelerde bulundu.

BAKAN GÜLER: TERÖRÜ KAYNAĞINDA YOK ETME STRATEJİSİNİ UYGULADIK

Milli Savunma Bakanı Güler, “Terör örgütüne ağır darbe vurduk. Örgütün hareket kabiliyetini bitme noktasına getirdik. Sınırımızda kurulmak istenen terör koridorunu parçaladık. Terörü kaynağında yok etme stratejisini uyguladık. Irak’ta Pençe -Kilit operasyonlarıyla kilit kapatıldı. Üs bölgeleri sayesinde güvenli hat oluşturduk. Yaklaşık 300 kilometre uzunluğunda güvenli bir hat oluşturduk” şeklinde konuştu.

Güler, “Mehmetçik karşısında aciz kalan teröristlerin son çırpınışları. Teröristlerin kalbi Zap’a ulaşmamız, örgütün son direncini Pençe-Kilit sahasında ortaya koymasına sebep oldu” ifadelerini kullandı.

BAKAN FİDAN’DAN BİLGİLENDİRME

Yaşar Güler’in ardından konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şu şekilde:

“Gelinen noktada örgüt, Türkiye’den çok Suriye’nin ve Irak’ın güvenlik tehdidi haline gelmiştir. Komşu ve müttefiklerimiz mücadeleye destek vermeli. Türkiye’de zemin kaybeden PKK, ağırlığını sınır ötesine taşımak zorunda kalmıştır. Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB, PKK’ya müzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz.

Terör örgütünün son kullanım tarihi geçmiştir. Bölücü terör örgütüne sınırlarımız boyunca ve ötesinde kendini güvende hissedebileceği hiçbir alan bırakmayacağız. Irak makamlarıyla istişare sürecimiz devam ediyor, Irak yönetiminin PKK’ya yönelik evrilmekte olan anlayışını tahkim etmek üzere çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir.”

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu