Gündemden Haberler

TİP Sözcüsü Kadıgil, Zeliha Gizem Sayın’ın işten çıkarılacağı iddialarını Meclis gündemine taşıdı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil, Kadir Has Üniversitesi’nde “ibadethaneye ayakkabıyla girdiği” iddiasıyla iktidara yakın kişi ve kurumlar tarafından hedef gösterilen araştırma görevlisi Zeliha Gizem Sayın’ın işten çıkarılacağına ilişkin iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Kadir Has Üniversitesi’nde geçen ay meydana gelen olayda, araştırma görevlisi Zeliha Gizem Sayın, ibadethaneyi kullanan öğrencileri ayakkabılarını odasının önüne koymamaları için uyarmıştı. Sayın’ın uyarısının ardından öğrencilerle yaşanan tartışmanın görüntüleri sosyal medyada kısa sürede yayılmış ve Sayın, iktidara yakın isim ve kurumlar tarafından “ibadethaneye ayakkabıyla girdiği” iddiasıyla hedef gösterilmişti.

Üniversite yönetiminin, hedef gösterilen Zeliha Gizem Sayın’ın görevine son vermek üzere sözleşmesini yenilemediği ve Sayın hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

‘ERDOĞAN’IN BAŞDANIŞMANI OKTAY SARAL İŞİNE SON VERİLMESİ GEREKTİĞİ DUYURDU’

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Sayın’ın işten çıkarılacağına yönelik iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Kadıgil, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“Kadir Has Üniversitesi’nde, bütün dinlerin kullanımı için yapılmış olan ibadethane içinde,  Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirirken çıkardıkları ayakkabıları koyacakları dolaplar mevcut olmasına rağmen koridorlarda ayakkabıları bırakan öğrencileri uyaran akademisyen Zeliha Gizem Sayın’ın sözleşmesinin yenilenmeyeceği basına ve kamuoyuna yansımıştır.

Üniversite içinde namaz kılan öğrencilerin okul kurallarına aykırı bir şekilde ayakkabılarını akademisyenlerin odasının da bulunduğu koridora yığmasından rahatsız olan akademisyen Zeliha Gizem Sayın öğrencileri uyarmasının ardından TÜGVA ve bazı medya organları tarafından hedef haline getirilmiş, hakkında üniversite yönetimi tarafından soruşturma başlatılmıştır.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Oktay Saral da ‘Eğitimi yalnız teoride almış, ahlakı geçtim, etik değerlerden de yoksun hanımefendi; bu davranışınızla, İslam’a ve Müslümanlığa olan tahammülsüzlüğünüzü gösteriyorsunuz. 28 Şubat zihniyetinin günümüz hali bu. Mescit mi ibadethane mi diye bir şeyler zırvalamışsınız. Müslümanların da ibadet ettiği alana, tüm ikazlara rağmen ayakkabılar ile girmek anca sizin gibi İslamofobiklerin yapacağı bir davranıştır. Üniversitelerimizin bir an önce bu problemli zihniyetlerden temizlenmesi gerekir’ cümleleriyle akademisyenin işine son verilmesi gerektiğini duyurmuştur.

‘BİR AKADEMİSYENİN İŞİNDEN EDİLMESİNE YOL AÇANLARLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATACAK MISINIZ?’

Ayrıca, okulda görevli birçok akademisyenin de işten çıkarılacağı iddia edilmektedir.”

Sera Kadıgil, Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti:

1. Bir akademisyenin öğrencilere okul kurallarını hatırlatarak uyarması sonucu hedef haline getirilerek işinden edilmesine yol açanlarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatacak mısınız?

2. Yaptığınız protokollerle Bakanlığınız bağlı yüzlerce okulda ve üniversitede faaliyet gösteren TÜGVA’nın bir akademisyeni hedef göstermesine ilişkin değerlendirmeniz nedir?

3. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral’ın “Üniversitelerimizin bir an önce bu problemli zihniyetlerden temizlenmesi gerekir” sözleriyle Akademisyen Sayın’ın işine son verilmesi talimatına ilişkin bir değerlendirmeniz olacak mıdır?

4. İbadet adı altında okul düzenini bozan ve bir akademisyeni hedef haline getiren öğrencilerle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu