Gündemden Haberler

TİP’ten İstanbul Valiliği’nin içki genelgesinin iptali için dava

Türkiye İşçi Partisi (TİP), İstanbul Valiliği’nin içki yasağı genelgesini yargıya taşıdı. Genelgenin iptali için açılan davada, genelgenin Anayasanın 6., 13., 20. maddeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğu belirtildi.

İstanbul Valiliği tarafından gönderilen genelge ile “alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmelerin dışında park, piknik ve mesire alanı, sahil bandı, plaj vb. alanlarda çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek amacıyla alkol satışı ve tüketilmesinin önlenmesini, bahsi geçen yerlerde emniyet/jandarma ve zabıta birimleri tarafından sorumluluk alanlarında etkin bir şekilde denetimlerin yapılarak asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan verilmemesi, Kanun, Yönetmelik ve Genel Emir hükümlerine uymayan kişiler ve işletmeler hakkında yasal işlem yapılması” talimatı verilmişti.

Kamuoyunda tepkilere yol açan genelge Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından yargıya taşındı.

TİP İstanbul İl Sözcüsü Melis Akyürek adına İstanbul 2. İdare Mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde genelgenin Anayasanın “Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz” şeklindeki 20., “Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz” şeklindeki 6., ve “temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca “kanunla” sınırlanabileceği”ni söyleyen 13. maddesi ile AİHS’e aykırı olduğu belirtildi.

Dilekçede genelgenin iptali istendi.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu