Gündemden Haberler

Bakırhan’dan Yargıtay’ın ‘HEDEP’ kararına tepki: Yeniden Refah’ı hatırlattı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin Meclis’teki haftalık grup toplantısında Yargıtay2ın “HEDEP” kısaltmasına tepki gösterdi. Bakırhan, “Yeniden Refah Partisi’nin adı Refah Partisi’ne benzemiyor mu?” ifadelerini kullandı.

Tuncer Bakırhan, HEDEP’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘TAHİR ELÇİ’NİN YOKLUĞUNU HER ZAMAN HİSSEDİYORUZ’

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare’nin önünde 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için anma mesajı veren Bakırhan, “Onu özlemeye, onu anmaya devam ediyoruz. Halen katilleri bulunmadığı gibi siyasi cinayetlerde cezasızlık geleneği devam ediyor., Kürt sorununun demokrat ve barışçıl şekilde çözülmesini isteyen Tahir Elçi’nin yokluğunu her zaman hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakırhan, Tahir Elçi davasının takipçisi olacaklarını ifade etti.

‘ASGARİ ÜCRET EN AZ 25 BİN LİRA OLMALI’

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 1 Aralık’ta toplanacağını hatırlatan Bakırhan, “Asgari ücret konusunda arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma yürüttük. HEDEP olarak diyoruz ki, en düşük asgari ücret 25 bin lira olmalı, yoksulluk sınırının yarısı kadar olmalı. Ve düzenli olarak asgari ücret, yoksulluk sınırına göre her ay düzenlenmesini talep ediyoruz. Gelin hep birlikte bu kanun teklifimizin Meclis’ten geçirelim diyoruz” şeklinde konuştu.

‘YENİDEN REFAH PARTİSİ’NİN ADI REFAH PARTİSİ’NE BENZEMİYOR MU?’

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, HEDEP olarak belirlenen parti adının kısaltmasını HADEP’i andırdığı gerekçesiyle uygun görmemesine tepki gösteren Bakırhan, şunları kaydetti:

“Gün geçmiyor ki iktidar ve ortakları partimize kumpas kurmasınlar! 11 parti kapatıldı, dava açıldı. Yerine yenilerini kurduk. Biz büyüdükçe iktidar korkuyor. Hiçbir şey bulamadılar, bu sefer de tam yerel seçime gideceğimiz bir süreçte HEDEP’in ismine kafayı taktılar. Çünkü kafaları hukuksuzluktan başka bir şeye çalışmıyor.

Neymiş efendim, HEDEP ismi HADEP’e benziyormuş. Tebrik ediyoruz, şapkadan tavşan çıkarmışlar. Türkiye’de ilk defa mı bir partinin adı ya da kısaltılmış ismi bir başka partiye benziyor! Seçimlerde ittifak yaptığınız Yeniden Refah Partisi’nin adı Refah Partisi’ne benzemiyor mu? Buna benzer onlarca parti olmasına rağmen, yargının tek uğraştığı parti biz olduğumuz için muhtemelen orayı görmüyor.”

YEREL SEÇİM MESAJI

Yerel seçimlere ilişkin çalışma içinde olduklarını belirten Bakırhan, “Aday başvurularını almaya başladık. 10 Aralık’a kadar başvurulara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu