Gündemden Haberler

‘Birileri önce darbe yapıp sonra kılıfına uydurmaya hazırlanıyor’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Adalet Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren yurttaşlara seslenerek, “Yargıyı teslim alan yeni bir paralel bir yapı var ve biz bu senaryoyu biliyoruz. Birileri önce darbe yapıp sonra kılıfına uydurmaya hazırlanıyor. Bugün buna ses çıkarmazsanız yarın söz hakkına sahip olamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlıkların bütçe görüşmeleri devam ediyor.

‘YARGI İÇİYMİŞ GİBİ GÖRÜNEN AMA YURTTAŞLARIN HUKUK GÜVENCESİNİ ORTADAN KALDIRAN BİR SORUN VAR’

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Adalet Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine katıldı. “Yargı krizi” olarak isimlendirilen durumun Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u aştığını dile getirerek Erdoğan’a oy veren seçmene seslendiğini vurgulayan Şık, konuşmasında şunları kaydetti:

“Normalde bu toplantıda bakan beye atıfla konuşmamız gerekiyor. Ama çoğulculuğa değil de çoğunlukçuluğa dayalı bir Meclis’te sizlere ne anlatsak bir faydası yok. Çıkardığınız her yasa, her düzenleme, yaptığınız her bütçe sadece ve sadece belli bir azınlığın menfaati için. Ne desek sadece bildiğinizi okuyorsunuz. Haliyle memleketin ve yurttaşların da canına okuyorsunuz.

Yargıdaki yozlaşma, rüşvet ve yolsuzluk ağını yöneten cübbeli çeteler bizzat başsavcıların, hakim, savcıların kaleme aldığı şikayet mektuplarıyla ortaya dökülüyor. Yargının en üst organının kararını tanımayan militan yargı mensupları meslektaşlarını yargı aktivizmiyle suçlayarak had bildirmeye çalışıyor.

Aslında olan şu: Yargı içiymiş gibi görünen ama Adalet Bakanını fazlasıyla aşan ve tüm yurttaşların hukuk güvencesini ortadan kaldıran bir sorun var.

‘HALK GEÇİM DERDİYLE BOĞUŞURKEN, SARAY REJİMİ KENDİ İÇİNDE GÜÇ SAVAŞI YÜRÜTÜYOR’

Yargı krizi denilen bu sorun bakan beyi çok aştığı için bugün sizlere değil Recep Tayyip Erdoğan’a başkanlık veya genel seçimlerde oy veren yurttaşlara seslenmek istiyorum.

Ekonomik kriz, enflasyon, pahalılık, devlet içi çeteleşme yolsuzluk, hırsızlık, yoksullaşma ve yoksunlaşma derken bu halk için yaşamak solup alıp vermekten ibaret bir hale geldi. Memleketin kahir ekseriyetinin derdi, geçim. Çocuklarına bir iş ya da hayal kurabileceği bir gelecek ümidi.

Halk bunlarla boğuşurken, Saray Rejimi de kendi içinde bir güç savaşı yürütüyor. Mesela Recep Tayyip Erdoğan, ‘En çok oyu alan cumhurbaşkanı olsun’ diyor. Böyle bir sistemin dünyada örnekleri yok değil. Honduras, Panama, Paraguay, Malavi ve Zambiya’da en çok oyu alan başkan olabiliyor. Memleketin götürüldüğü yere dair hal bu iken, kendisine gerek kalmayacak diye korkan küçük ortak da, iktidar içi çatlak fark edilmesin diye en iyi bildiği işi yapıyor: Gazetecileri tehdit ediyor. Çünkü güya iktidar içinde bir güç savaşı ya da iktidar krizi yokmuş…

‘FAŞİST CUNTANIN KURDUĞU ANAYASAL DÜZENİN ORTADAN KALDIRILMIŞ OLDUĞUNU İLAN EDİYORLAR’

O zaman sormak gerekiyor: Yargıtay, kimlerin talimatıyla haddini de aşarak Anayasa Mahkemesi’ne savaş açıyor? Hatay halkının oylarıyla milletvekili seçilen Can Atalay’ı ‘serbest bırakmam’ diyor.

Böylece siyasetin tetikçisine dönüşmüş yargının ya da genel itibarıyla devlet organlarının ‘doğru’ kararlar verebilme cesareti olduğu ve olacağı durumlarda dahi artık bu kararların yok hükmünde olacağı cümle aleme duyuruluyor.

Yargı mercileri arasındaki bu kriz, Türkiye’nin geldiği eşik açısından önemli gerçekten. Allah’ın lütfu haline dönüştürülen 15 Temmuz kalkışmasının ardından hukukun rafa kaldırılması yetmemiş olacak ki faşist bir cuntanın kurduğu Anayasal düzenin de ortadan kaldırılmış olduğu böylece ilan ediliyor.

Geldiğimiz ya da varılmak istenen yeni aşama artık budur. Karşılaştığımız şey cezalandırılma ya da cezanın bozulma yetkisinin yargının elinden alınmış olduğu gerçeğidir, artık klikler arası bir çatışmanın tezahürüdür. Bu yüzden mesele Bakan Bey’i çoktan aşıyor.

‘YARGIYI TESLİM ALAN YENİ BİR PARALEL BİR YAPI VAR’

İktidar bileşenlerinin seçmeni olan tüm yurttaşlara sesleniyorum: Oy verdiğiniz hükümetin bileşeni olan partiler yaşanan ekonomik sıkıntıları, memleketteki bin bir çeşit sorunu bir kenara bıraktı yeniden bir paralel devlet kurma derdinde. Yurttaşların değil kendilerinin menfaatlerini gözetenler eliyle kimseye söz hakkı ya da karar yetkisi tanımayan, ‘memleketin bekası’ yalanıyla güvenlikçi politikaları merkeze alan bir paralel devlet kuruluyor. Erdoğan yıllardır kurtulmak istediğini iddia ettiği derin devlete, kendisine ait kılacak biçimde dönüştürerek can vermiş oluyor.

Yargıyı teslim alan yeni bir paralel bir yapı var ve biz bu senaryoyu biliyoruz. Bu çatışma da tıpkı başkanlık sistemi gibi hepimizin başına iş açacak bir anayasa yapma planının bir aracı, o kadar.

Sorun yeni bir anayasa değil, sorun bu yeni anayasanın neden yapılmak istendiği. Bugün bu ülkede birileri rahatsız olmasın diye kurumlar yok ediliyor, sonra bu suç olmasın diye yeni anayasa yapılmak isteniyor. Yargıtay’ı etkileyen siyasi odaklar Anayasa Mahkemesi’ni dinlemek istemiyor diye yapılmak istenen yeni bir anayasa sorunları çözmeyecek.

‘BİRİLERİ ÖNCE DARBE YAPIP SONRA KILIFINA UYDURMAYA HAZIRLANIYOR’

Demokrasi ve hukuk devleti adına hiçbir şey kalmasın, barbarlık hüküm sürsün isteyenlerin gönlünü hoş etmek için yapılacak.

Geleceğimizi ikinci kez güç çatışmalarına ve derin odaklara kaybetme lüksümüz yok.

Birileri önce darbe yapıp sonra kılıfına uydurmaya hazırlanıyor. Bugün buna ses çıkarmazsanız yarın söz hakkına sahip olamayacaksınız. Devlet derin odaklara yurttaşlar çaresizliğe teslim edilmiş olacak. O yüzden şimdi ses çıkarın.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu