Gündemden Haberler

Can Atalay derhal serbest bırakılsın!

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ikinci “hak ihlali” kararının ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “AYM kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.

AYM, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında daha önce verdiği “hak ihlali” kararının uygulanmaması gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruyu görüştü. Yüksek Mahkeme, Atalay hakkında ikinci kez “hak ihlali” kararı verdi.

Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından, TİP bir yazılı açıklama yayımladı.

‘KARARIN ANLAMI, ATALAY’IN SİYASİ ESİR OLARAK TUTULDUĞUNUN TESCİLLENMESİDİR’

“Can Atalay derhal serbest bırakılsın” başlıklı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Anayasa Mahkemesi, Hatay milletvekilimiz Can Atalay’ın başvurusu hakkında ‘seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı’ ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’ ile ‘Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının’ ikinci kez ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Bu kararın anlamı Can Atalay’ın milletvekili olarak Silivri Cezaevinde 221 gündür tutuklu ya da hükümlü olarak değil siyasi esir olarak tutulduğunun tescillenmesidir.

​Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Can Atalay’ın serbest bırakılmasıdır.

‘FARKLI YÖNDE VERİLECEK HER KARARIN SUÇ TEŞKİL EDECEĞİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ’

​Başta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakimleri olmak üzere tüm yargı mensuplarına, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

​Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.”

 

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu