Gündemden Haberler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: İttifak şart

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde 81 ilin tamamında aday çıkaracaklarını açıklamıştı. 2019 yılında seçilirken, İYİ Parti’nin de desteğini alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Akşener’in sözlerine karşılık değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul’a ilişkin stratejiyi Akşener’i daha net anlatmak istediğini belirten İmamoğlu, “Türkiye’nin siyaseti artık bir ittifak siyaseti” vurgusunda bulundu ve “‘İttifak olmamalıdır’ diye bir fikre asla katılmıyorum. İttifak her zaman şart” ifadesini kullandı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan İmamoğlu’nun bazı sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Akşener’in “Ankara ve İstanbul da dahil aday göstereceğiz” açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu anda sadece sayın Akşener’in basına yansıyan konuşmalarını okudum. Biraz zamana bırakıp analiz edip değerlendirmelerini biraz daha algılayıp gerekiyorsa kendisiyle yüz yüze konuşup İstanbul stratejisini daha net anlamak isterim. Diyalog her zaman iyidir. Onun için somut bir cevap verilecek bir husus olduğunu düşünmüyorum.

İttifak kurulmazsa İstanbul için nasıl bir tesir yaratır?

Türkiye’nin siyaseti artık bir ittifak siyaseti. İttifakın biçimleri seçimlerin zeminine ve bölgesine göre değişebilir. Bu anlamda ülkedeki genel seçim atmosferi de ittifak gerektirdi. Görüyoruz ki yerel seçimde de ittifak süreçleri etkili olacak. Bazen ittifaklar etkili olacak, bazen ittifakları bozmak etkili olacak. Bazen ittifaklara yanlış yaptırmak da etkili olabiliyor. Bu anlamda ‘İttifak olmamalıdır’ diye bir fikre asla katılmıyorum. Her zaman ittifak şart. Kaldı ki en büyük ittifakın tabandaki toplumsal ittifak olduğunu unutmayalım. Bütün siyasi partiler için geçerli bu. Çünkü bazen yerel seçim genel seçim duyguları farklı refleksler oluşturabiliyor. O manada ben elbetteki siyasi partilerin ittifaklarını önemsiyorum. Ama en az onun kadar, belki daha fazlası, toplumun kendi içinde oluşturacağı ittifakları da önemsiyorum.

Cumhur İttifakı da ortak adayla çıkacak.

Dediğim gibi siyaset, ittifak siyaseti Türkiye’de. Başka bir sistemle karşı karşıyayız. 2017 referandumuyla böyle bir dönem başladı. Türkiye daha farklı sistemi konuşabilir mi diye 2028’i, 2029’u hedef olarak önümüze koyarsak, en az 7 yıl daha bu sistemle geleceğe bakmak durumundayız. Cumhur’un ittifakı sağlam bir şekilde yerel seçimlerde yürütmesi karşılığında bizim de ittifakı önemsememiz şarttır. Karşı bir diyaloga şimdilik girilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Cumhur’da bazı adayların ismi dolaşımda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski bakanlar Murat Kurum ve Adil Karaismailoğlu ile Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu gibi. Siz ne düşünüyorsunuz?

İsmail Bey, ben İstanbul’daki rakibimi biliyorum. Onun için diğerleri beni ilgilendirmiyor.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu