Gündemden Haberler

İzmir’de özel sektör öğretmenleri, ‘ulaşımda eşitlik’ istedi

İzmir’de Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Güzelyalı sahilinde bulunan Göztepe Köprüsü’ne astıkları pankart ile kamudaki meslektaşları gibi indirimli öğretmen ulaşım kartı hakkı taleplerini dile getirdi. Öğretmenler, konuya ilişkin daha önce görüşme gerçekleştirdikleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e “Sözünü tut Tunç Soyer” ifadeleriyle seslendi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, kamuda görev yapan meslektaşları gibi indirimli öğretmen ulaşım kartı hakkına sahip olmadığı için mağdur olmaları sebebiyle 14 Ağustos 2023 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşmüştü. Soyer, bu indirimi yapmayı istediklerini, kendilerine gereken yasal dayanakların sunulması ve zaten açık olan bu hakkın belgelemesi durumunda indirimli ulaşım kartı hakkına ilişkin sürecin olumlu ilerleyeceği sözünü vermişti.

Aradan geçen 3 ayda konuya ilişkin bir gelişme olmaması nedeniyle, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir’de yaptıkları eylemle Tunç Soyer’e seslenerek taleplerini yineledi.

‘SÖZÜNÜ TUT TUNÇ SOYER!’

Güzelyalı sahilinde bulunan Göztepe Köprüsü’ne astıkları Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası imzalı pankartla “Ulaşımda eşitlik istiyoruz. Sözünü tut Tunç Soyer” diyen öğretmenler, pankart eylemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığının 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na bağlı çalışır. Kanun’un 8. maddesi, kamuda çalışan öğretmenlerden hiçbir ayrımı olmayacak biçimde MEB’e bağlı çalışan öğretmenler olduğumuzu ortaya koymaktadır. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler; yetki, sorumluluk, ödül ve cezalar ile bunların uygulanmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlıdır.

‘BİRÇOK İLDE ULAŞIM İNDİRİMİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ’

İstanbul, Kocaeli, Diyarbakır, Bursa, Adana, Mersin, Eskişehir ve başka pek çok ilde yukarıdaki kanunlar işaret edilmiş ve özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere ulaşım indirimi, yasalara ve yönetmeliklere uygun olarak belediye meclis kararlarıyla onaylanmış, uygulamalar yürürlüğe girmiştir.

14.08.2023 tarihinde yaptığımız basın açıklaması sonrasında Sendikamız il temsilcileriyle yapılan görüşmede, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer temsilcilerimize, bu indirimi yapmayı istediklerini fakat yasal dayanakların buna müsaade etmediğini belirtmiştir.

‘SOYER, ULAŞIM HAKKIMIZ İÇİN SÖZ VERDİ’

Belediyeye ve Başkan’a kendilerine gereken yasal dayanakları sunmamız, zaten çok açık olan bu hakkı belgelememiz durumunda bizzat Sayın Tunç Soyer indirimli ulaşım hakkımıza ilişkin sürecin olumlu ilerleyeceği sözünü vermiştir.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası/İzmir öğretmenleri olarak aslında bizim görevimiz olmayan, Belediyenin görevi olan mevzuat, kanıt, kanun, dayanak bulma çalışmasını yapacak, yasaların şehirden şehre değişkenlik göstermediğini ispatlayarak belgeleri en kısa zamanda yetkililere ulaştırdık.

‘MÜCADELE DERSİNİ ÖĞRETMENLER VERECEK’

Bu aşamadan sonra ise Tunç Soyer ve tüm Belediye yetkililerinden beklentimiz, dosyamızın ivedilikle İzmir Büyükşehir Belediye Meclisine sunulması, indirimli ulaşım hakkımızın Belediye Meclisi tarafından okullarımız açılmadan kabul edilmesi, yeni eğitim – öğretim döneminde bu büyük mağduriyeti ortadan kaldırmalarıdır.

İndirimli öğretmen ulaşım kartı hakkımız ve hakkımızı alacağız! Mücadele dersini öğretmenler verecek!”

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu