Gündemden Haberler

‘Mandacı dayatmanın kodları çözüldü’ diyen Erdoğan, enflasyona karşı sabır istedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Saray’da başkanlık ettiği Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Saat 16.35’te başlayan ve 3 saat süren toplantı sonrası ekonomiye ilişkin de mesajlar veren Erdoğan, tuzak ve senaryolara karşı mandacı dayatmanın kodlarının çözüldüğünü öne sürdü ve enflasyon için sabır istedi. 

Küresel ölçekte yaşanan sorunların Türkiye’ye de etkilediğini ancak Türkiye Yüzyılı vizyonlarından vazgeçmediklerini söyleyen Erdoğan, “Bölgesel ve küresel krizlerde arabulucu, kolaylaştırıcı roller üstleniyoruz. Gerilim ve macera peşinde koşmadan çıkarlarımızı korumanın, dünya barışına katkı sunmanın gayretindeyiz” dedi.

‘BM BARIŞ GÜCÜ’NÜN MÜDAHALESİ KABUL EDİLEMEZ’

Habertürk’ün aktardığına göre Kuzey Kıbrıs’ta yaşananlara ilişkin de konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Geçen Cuma günü BM Barış Gücü askerlerinin KKTC’nin egemenlik haklarına yönelik fiziki müdahalesi, bizim açımızdan asla kabul edilebilir bir durum değildir. Pile’deki Kıbrıs Türkünün kendi vatan topraklarına ulaşımı engellemek ne hukuki ne insanidir. Barış Gücü talihsiz açıklamalarla tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Bu tavırlar sebebiyle bölgede gerilim maalesef yeniden tırmanmıştır. Komşularımızla ilişkilerimizi güçlendirmeye çalıştığımız dönemde yapılan bu müdahaleyi kesinlikle iyi niyetli bulmuyoruz. Hayata geçirdiğimiz devasa projelerle KKTC’nin uluslararası alanda hak ettiği alanda yerini almasını temin edeceğiz.

‘KKTC’DE TEMSİLCİLİKLER AÇMAYA HAZIRLANAN ÜLKELER VAR’

Türk Devletleri Teşkilatı, KKTC’ye geçen sene kasım ayında Semerkant’ta anayasal ismiyle kucak açtı. KKTC’de temsilcilikler açmaya hazırlanan ülkeler var. AB’nin bu gelişmelerle ilgili yaptığı açıklama çok ama çok talihsiz. Zira açıklamayı yapan komiser halef selef oldukları zat ile irtibata geçerse, tavsiye ederim iyi olur. Mücadelemiz KKTC’nin eşit egemenliği ve uluslararası eşit statüsü tüm dünyada temin edilene kadar sürecektir.”

‘AFRİKA COĞRAFYASINDAKİ ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ’

“Ülkemizin meşru güvenlik kaygılarıyla derin tarihi ve insani ilişkileri temelinde yürüttüğümüz harekatlarımıza her fırsatta yenilerini ekleyerek sınırlarımızın her karışını güvenli hale getireceğiz” diyen Erdoğan, Kuzey Afrika ve Afrika’da ilişkilerimizden rahatsız olanlar var. Afrika coğrafyasındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bitmesi için gayret gösteren tek ülkenin Türkiye olduğunu öne süren Erdoğan, tahıl koridorunun yeniden açılması için çalışacaklarını da söyledi.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN SEBEBİ OLAN SORUNLARDA PAYIMIZ YOK’

“Daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna yürekten inanıyoruz” diyen Erdoğan, bir süredir etkili olan yüksek sıcaklıklara dikkat çekti ve iklim krizine ilişkin de konuştu. Erdoğan, “Ülkemizin iklim değişikliğinin sebebi olarak gösterilen insan ürünü sorunlarda neredeyse hiçbir payı yoktur. İklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde atılan uluslararası adımların tamamında yer aldık. Paris İklim Anlaşması’na katkıyı veren ülkelerden biriyiz” iddiasında bulundu.

İklim değişikliğinin yaratacağı sorunları hatırlatan Erdoğan, “Dünyamızın ve insanlığın ortak geleceğini ilgilendiren hayati konuda yükümlülüklerimizi yerine getirerek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüzdeki ay katılacağımız G20 zirvesi ve BM Genel Kuriulu’nda bu hususları muhataplarımızla paylaşarak, tüm insanlığa karşı görevimizi yapacağız” diye konuştu.

‘GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMIZDA BARAJ İNŞAATLARINI DURDURMAK İÇİN YÜRÜTÜLEN SİNSİ KAMPANYALARI DAHA İYİ ANLIYORUZ’

Türkiye’nin su stresi çeken bir ülke olduğunu ve kaynaklarını çok iyi kullanması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Bugün geriye dönüp baktığımızda, yaptığımız barajların inşaatlarını durdurmak için yürütülen kampanyaların gerisindeki sinsi niyetleri daha iyi anlıyoruz. Artık tarımsal üretimde verimi yükseltmek için daha fazlasını yapmamız gereken bir döneme girdiğimiz açıktır” dedi ve kuraklığa karşı yol haritası oluşturduklarını söyledi.

‘MANDACI DAYATMANIN KODLARI ÇÖZÜLDÜ’

Ekonomide sorunlara da değinen Erdoğan, tuzaklar ve senaryolar olduğunu iddia etti ve şunları söyledi:

“Türkiye’nin ekonomide tabii ki sorunları var. 2018 yılından itibaren tuzaklar, alenen ekonomimizi mahvetme tehditlerinin savrulduğu hezeyanlara kadar varmıştır.  Türk siyasi tarihinin önemli sembollerinden biri olan Mayıs 2023 seçimleri öncesinde ekonomimizle ilgili aynı senaryolar devreye alınmıştır. Yalan ve yanlış haberlerle toplumda panik oluşturmayla kadar nice oyunlar oynanmıştır. Milli iradenin tercihi Türkiye Yüzyılı’ndan yana olunca, hevesler kursaklarında kalmış ancak ortaya çıkan ekonomik yük pekçok dengeyi sarsmıştır.

Bu sorunları aşacak irademiz, potansiyelimiz, programımız mevcuttur. Son dönemde ekonomik göstergelerdeki olumlu göstergelerin kalıcı olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Mandacı dayatmanın kodları artık çözülmüştür. Bu dayatmanın yönünü yatırım, istihdam, ihracat, üretim yoluyla büyüme üzerine kurulu gelişmenin kimse önüne geçemeyecektir. Fırsatçılara karşı otomotiv piyasasındaki denetimler meyvesini çok açık vermektedir.”

‘MİLLETİMİZ MALINA KASTEDEN AÇGÖZLÜLERE MÜSAAEDE ETMEYECEĞİZ’

Enflasyona da değinen ve sabır isteyen Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinde güçlü bir artış olduğunu söyledi. Erdoğan, seçim önccesi karanlık bir tablo çizildiğini öne sürerken, uluslararası yatırımcıların ise gerçeği anlamaya başladığını öne sürdü.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Milletimizin malına ve lokmasına kasteden açgözlülelere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bugünkü toplantımızda diğer hususlar yanında bu konuda atılabilecek ilave adımları da değerlendirdik. Deprem yaralarını sarmak için artırdığımız vergiler, memurlarımıza, asgari ücretlerine, emeklilerimize yaptığımız artışın enflasyon üzerindeki baskısı zamanla azalacaktır. Dengesizliği azaltacak ilave önlemleri aşama aşama devreye alacağız. Ekonomide birinci önceliğimiz tüm vatandaşlarımızın refahını mümkün olan üst seviyeye çıkarmaktır.

‘TÜM VATANDAŞLARIMIZDAN BİRAZ DAHA SABIRLI OLMALARINI İSTİYORUM’

Kriz ikliminin ülkemize olan etkilerini ciddi ölçüde kontrol altına aldık. Milletimizin alım gücünün artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Enflasyonu vatandaşımızın günlük hayatından çıkaracağız. Tüm vatandaşlarımdan biraz daha sabırlı olmalarını, bize güvenmelerini ve destek vermelerini rica ediyoruz. Dillendirilen her serzenişi duyuyoruz. Aynı şekilde bizim Türkiye’de bu sıkıntıları çözebilecek tek siyasi yönetim olduğunu biliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bugünkü sıkıntılarımızı da geçmiş zaman hatırası olarak yâd edeceğiz.

‘ULUSLARARASI YATIRIMCILAR GERÇEĞİ ANLADI’

Ekonomideki olumlu gelişmelerden biri de Merkez Bankası rezervlerimizdeki güçlü artıştır. 11 Ağustos itibariyle 116 milyar doların üzerine çıkmıştır. Uluslararası yatırımcılar ekonomimizdeki olumlu gelişmeleri yakından izliyor. Seçim öncesi iftira kampanyaları ile çizilen karanlık tablonun asılsız olduğunu onlar da anlamaya başladı.

Aynı şekilde geçen ay Körfez ziyaretimizde imzaladığımız 50 milyar doları anlaşan anlaşmalar ülkemize duyulan güveni göstermiştir. Önümüzdeki dönemde uzun vadeli yatırımların daha da arttığını hep birlikte göreceğiz. Türkiye’nin geleceğini karartmak isteyen içeride ve karanlık odaklara rağmen ülkemizi hedeflerine ulaştırmak için yolumuza devam edeceğiz.”

KABİNE TOPLANTISI ÖNCESİ NOTLAR

Kabine toplantısı öncesi, bakanların kendi alanlarıyla ilgili sunum yapacağı ifade edilmiş ve iç ve dış politikada yaşanan gelişmeler ile ekonomi başta olmak üzere gündemdeki konuların ele alınacağı kaydedilmişti.

Ayrıca, Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ay sonu planlanan görüşmesi, Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan Birleşmiş Milletlet Barış Güçleri gerilimi, ekonomideki gelişmeler, kamu toplu sözleşmesi ve seçim döneminde gençlere verilen vaatlerin ele alınacağı kaydedilmişti.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu