Gündemden Haberler

TİP, Can Atalay için adliye önünde: ‘Adalet yine kaçtı’

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ikinci kez hak ihlali kararı verdiği Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hala tahliye kararı verilmemesi nedeniyle Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde eylem düzenledi. Burada yapılan basın açıklamasında, tahliye kararı vermesi gereken 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir kez daha adliyeden ayrıldığı ifade edilerek “Adalet yine kaçtı. Biz buradayız, burada olmayı sürdüreceğiz” denildi.

AYM, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararını 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iletmiş, ancak 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM’nin gerekçeli kararı bekleyeceğini belirterek tahliye kararı vermekten kaçınmıştı.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önüne gelen TİP, Can Atalay için hala tahliye kararı verilmemesini protesto etti. Adliye önünde düzenlenen basın açıklamasında, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir kez daha tahliye kararı vermeden adliyeden ayrılmasına tepki gösterildi.

‘ADALET YİNE KAÇTI’

TİP Parti Meclisi Üyesi Avukat Özgür Urfa tarafından okunan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Saat 17.00 itibariyle adliyedeki 13. Ağır Ceza Mahkemesi kalemi ve heyeti adliyeyi terk etmiş bulunuyor. Mesailerinin bittiğini gerekçe göstererek ve Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeli halinin kendilerine ulaşmadığından bahisle bir işlem yapmayacaklarını söyleyerek yine adliyeyi terk ettiler. Adalet yine kaçtı. Biz yine peşindeyiz. Dördüncü günün sonunda kararı uygulamayan mahkeme heyeti hiçbir şey olmamışçasına yine evlerine gitti. Can Atalay ise hala cezaevinde tutsak olarak esir olarak tutulmaya devam ediyor.

Anayasa Mahkemesi kararı olmasına rağmen Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri suç işliyor. Hukuka aykırı şekilde Can Atalay’ı özgürlüğünden esir olarak tutuyor. Bu bizim açımızdan artık kabul edilemez halin son noktası. ‘Artık yeter’ diyoruz. Hatay halkı depremde yaşadıklarının sonrasında bugün sel felaketleriyle, fırtınalarla, elektrik kesintileriyle mücadele ediyor. Ayakta kalmaya çalışıyor. Kendi sorunlarını dile getirmesi için seçtikleri milletvekili ise bugün hala Silivri Cezaevi’nde esir, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin keyfini bekliyor. Anayasa Mahkemesi de halen gerekçeli kararı yazmış durumda değil.

‘CAN ATALAY’I ALANA KADAR BURADAYIZ, BURADAN AYRILMAYACAĞIZ’

Biz buradayız, burada olmayı sürdüreceğiz. İstedikleri kadar oyalasınlar, istedikleri yere kaçsınlar. Yarın sabah onlar yine buraya gelecek, biz yine burada olacağız. Can Atalay’ı alana kadar buradayız, buradan da ayrılmayacağız. Bugünlük eylemimizi sonlandırıyoruz. Yarın yeniden aynı saatte burada buluşacağız. Nöbetimiz devam edecek. Avukatlar olarak içeride o kararın çıkması için baskı kurmaya devam edeceğiz.”

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu