Gündemden Haberler

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı tutuklandı

Sinan Ateş cinayetine ilişkin olarak yürütülen soruşturmanın dosya savcısı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça’yı, “Orhun Haber” isimli sosyal medya hesabı üzerinden hedef gösteren Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder tutuklandı.

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder, Sinan Ateş soruşturmasını yürüten savcı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça’yı hedef gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

T24’te yer alan habere göre, Orhun Haber isimli internet sitesinin Servet Ejder adına, fatura bilgilerinin ise Mert Kerim Ejder adına olduğu tespit edildi.

SİNAN ATEŞ DOSYASININ SAVCISI, ‘FETÖCÜ’ OLMAKLA SUÇLANDI

Savcılığın, şüphelilerin mahkemeye sevkine ilişkin yazısında, “suçun topluca işlenmiş olabileceği ve şüpheli sayısının çok olduğu” belirtildi. Mert Kerim Ejder’in, Sinan Ateş soruşturmasında tutuklanan Avukat Serdar Öktem gibi cep telefonunun şifresini vermemesi de dikkat çekti.

Eski Ülkü Ocakları başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmada X sosyal medya platformunda Orhun Haber isimli hesaptan 19 Kasım tarihinde yapılan paylaşımda, Ateş dosyasının savcısı Ayhan Ay ile Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça doğrudan hedef alınarak FETÖ’cü olmakla suçlandı.

Paylaşımda, “kripto FETÖ’cülerin yargıdaki Hak-Yol cemaati içerisine sızdığı” belirtilerek, Sinan Ateş dosyasının savcısı Ayhan Ay’ın da Hak-Yol cemaatine sızan isimlerden olduğu öne sürüldü, Başsavcı Akça’nın da FETÖ’cü olduğu ve örgütsel talimatla hareket ettiği iddia edildi.

Paylaşım üzerine Ankara Başsavcılığı soruşturma başlattı.

‘EYLEMİN TOPLU HALDE İŞLENMİŞ OLABİLECEĞİ’ ŞÜPHESİ

Yapılan araştırma sonucunda X’teki hesabın internet sitesi olarak belirtilen orhunhaber.com’un Servet Ejder, fatura bilgilerinin ise kardeşi Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder üzerine kayıtlı olduğu tespit edildi. Bu tespit üzerine iki kardeş gözaltına alındı. Ejder kardeşlerin gözaltına alınmasının ardından aynı hesaptan Ankara Başsavcısı Akça bir kez daha hedef alınarak tehdit edildi.

Gözaltına alınarak emniyete götürülen şüpheliler bugün adliyeye getirildi. Şüpheliler daha sonra tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılığın tutuklamaya sevk yazısında, söz konusu internet sitesinin Ejder kardeşlere ait olduğu belirtilerek, Servet Ejder’in telefonundan elde edilen yazışmalardan da bu durumun anlaşıldığı kaydedildi. Yazıda, “dosyada elde edilen delillere göre eylemin toplu halde işlenmiş olabileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, olayın niteliği, özellikleri, bağlantıları ve faillerinin araştırılması ve tespiti bakımından delillerin toplanmasında güçlük bulunduğu, şüpheli sayısının çok olduğu, el konulan dijital materyallerin incelenmesinin zaman aldığı, şüphelilerin eylemlerinin ve bağlantılarının araştırılmasına ihtiyaç olduğu” ifade edildi.

‘ORHUNHABER’DEN HABERİÖ YOK’

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder, hakimlikteki sorgusunda web sitesi ile X’teki hesabın ilişkilendirilemeyeceğini öne sürerek, söz konusu hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. Bu hesabın herkes tarafından açılmış olabileceğini, dosyada buna ilişkin bir tespit olmadığını iddia eden Ejder, şunları söyledi:

“Benim sosyal medyada bulunan hesabım Orhunajans ismindedir. Twitter’da paylaşılanların benim şirketimle ilgisi yoktur. Orhunhaber isimli hesaptan bu soruşturma sayesinde haberim oldu. Dijital materyallerde yer alan konuşmalar ticari amaçlıdır. Sosyal medya alan adı ve orhunhaber alan adı farklı mecralardır. Benim Twitter’daki bu hesaptan haberim yoktur” dedi.

Mert Kerim Ejder’in kardeşi Servet Ejder de suçlamaları kabul etmedi.

Sorgularının ardından Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerin “iftira” ve “yargı görevini yapanı etkileme” suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu