Gündemden Haberler

Özgür Özel’den Lütfü Savaş’ın adaylığına ilişkin açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Kırsaldan acayip oy alıyor ve başka isimleri koyduğumuzda kaybediyoruz. Alternatif bulamadık” ifadelerini kullandı.

6 Şubat depremleri sırasında da görevde olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP tarafından yerel seçimler için yeniden aday gösterilmiş CHP’nin kararı başta depremzede Hataylılar olmak üzere çok sayıda yurttaş tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Dün düzenlediği basın toplantısında konuya değinen CHP Sözcüsü Deniz Yücel ise “Hatay Büyükşehir Belediye başkan adayımız Lütfü Savaş’tır. Geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir” şeklinde konuşmuştu.

‘BAŞKA İSİMLERİ KOYDUĞUMUZDA KAYBEDİYORUZ, ALTERNATİF BULAMADIK’

CHP Genel Başkanı Özel, konuya ilişkin tartışmaların ardından Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuştu. Tepkilere yanıt veren Özel şunları kaydetti:

“Kırsaldan acayip oy alıyor ve başka isimleri koyduğumuzda kaybediyoruz. Alternatif bulamadık. Hatta il başkanı, ilçe başkanları bana yazı yolladılar, ‘Geciktikçe seçim zora giriyor. Önümüzü açın, seçimi alacağız’ diyorlar. Belediyecilikten anlamayan birisinin bu süreçte yapamayacağını söylüyorlar. Çok uğraştık, dört kez ölçtük.”

Özel, Candaş Tolga Işık’ın programında kullandığı “Deprem sonrası Hatay başkan hakkında ne düşünüyorsa o karara uymak zorundayız” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları belirtti:

“Doğru. O yayın yapıldığı sırada ‘Ben Hatay’ın mesajını doğru alacağız, vatandaşa rağmen yapmayacağız’ (demiştim.) Anket yaptık o yüzden. Ankette kaç kişilerle farklı farklı sorduk. Her seferinde CHP’nin gösterebileceği, en çok oy alan aday o oluyor.”

‘DEPREMDE NASIL BİR SORUMLULUĞU VAR BİLMİYORUM’

Depremdeki can kaybından Savaş’ın sorumluluğunun olduğu eleştirilerine de yanıt veren CHP lideri,

“Deprem meselesinde nasıl bir sorumluluğu var, onu bilmiyorum. Ben Hataylılara sordum. Sonuçta kaybetmek üzere bir şey yapamam ki. Beş birim oy çıkıyorsa, üç birim çıkanı koysan seçimi kesin kaybedeceksin. Burada Lütfü Savaş kesin kazanıyor gibi görünmüyor ama kazanabileceği görüşü çıkıyor” dedi.

DEM PARTİ İLE GÖRÜŞME

DEM Parti’yle görüşmesi hakkında da konuşan Özgür Özel, “Onlar ‘Kent uzlaşısına uygun adaylar gösterirseniz biz de kent uzlaşısını sağlarız’ diyorlar. Onun dışında ortak bir isim belirleme, heyetler halinde çalışma diye bir şey yok” dedi

‘ERDAL BEŞİKÇİOĞLU’NUN ADAYLIĞINA İLİŞKİN KRİZ YOK’

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde oyuncu Erdal Beşikçioğlu’nun aday gösterilmesine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın itiraz ettiği ileri sürülmüştü. Burada bir krizin çıktığı söylentileri hakkında konuşan Özel, “Orada kriz yok ki. Hatta bugün Etimesgut’ta gençlerde, sosyal medya ve Facebook’ta en çok konuşulan konu bu ve çok olumlu ölçüyoruz. Gösterildiği gibi büyük bir kriz yok. Mansur Başkan da ilk duyduğunda olumlu karşılamıştı. Kriz yok, adayımız belli” dedi.

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

Mert Ege

Editör, 28 yaşında, Gazetecilik mezunu. Gündemi takip ederek sizlere en güncel ve gerçek haberleri ulaştırmayı hedefler. Objektif ve ilkeli yayın kendisi için en önemli ve hassas konuların başında gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu